
1. Udźwig: maksymalny ciężar ładunku nigdy nie powinien przekraczać udźwigu znamionowego.
Tak jak każda konstrukcja nośna, żuraw również będzie uginał się pod obciążeniem. Ugięcie jest dopuszczalne w zakresie określonym w normie, według której żuraw został wykonany, określającej sztywność konstrukcji. Przykładowo, norma sztywności 1:1000 przewiduje, że dopuszczalne jest ugięcie konstrukcji o 1 mm na każde 1000 mm. Przy czym po zdjęciu obciążenia konstrukcja powinna wrócić do pierwotnych wymiarów. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie producent stosuje kryteria projektowe, które pozwalają na najmniejsze ugięcie, aby nie zakłócać działania żurawia.
2. Wysokość podnoszenia
Odległość od podłogi do haka wciągnika będącego w swoim najwyższym położeniu. Decydując się na określoną wysokość podnoszenia, należy wziąć pod uwagę rozmiar wciągnika, wysokość całkowitą żurawia oraz zachowanie odpowiednich odległości od innych konstrukcji na hali.
3. Całkowita wysokość
Wysokość do najwyższego punktu na żurawiu po jego instalacji. Wszelkie dodatki, takie jak podłączenie elektryczne, należy również rozważyć w celu zapewnienia pełnego potencjału obrotowego i braku przeszkód w przestrzeni pracy żurawia.
4. Wysięg roboczy
Odległość od najdalszego punktu, do którego dojeżdża wózek wciągnika, pomniejszona o połowę rozmiaru wózka wciągnika – w ten sposób otrzymujemy rzeczywisty wysięg haka pod żurawiem
5. Obrót wysięgnika
Żurawie wolnostojące zapewniają obrót o 360°. Żurawie naścienne zapewniają obrót o 180-200°, a żurawie przegubowe zapewniają obrót o 360° na ramieniu wewnętrznym i zewnętrznym (wolnostojący i montowany na suficie) oraz obrót o 360° na ramieniu zewnętrznym i obrót o 200° na ramieniu wewnętrznym ( naścienny).
6. Wymagania dotyczące zasilania
Ile mocy jest potrzebne? Czy moc do obrotu, wózka, wciągnika, czy wszystkich trzech? Jak będzie dostarczane zasilanie? Od dołu czy od góry? Czy wystarczy zasilanie elektryczne, czy akcesoria pracujące pod żurawiem wymagają również zasilania w sprężone powietrze? Czy na wciągniku elektrycznym powinno być gniazdo zasilania np. do zasilenia trawersu podciśnieniowego do transportu blach?
7. Wymagania dotyczące zabezpieczenia przed wpływem pogody
Czy system lub jego elementy elektryczne są przystosowane do użytku na zewnątrz?
8. Instalacja
Czy można łatwo zmontować żuraw aby obniżyć koszty? Lokalizacja będzie również decydować o rodzaju żurawia, który zostanie wybrany, aby zapewnić prawidłowy montaż. Wolnostojące żurawie wymagają fundamentów żelbetowych, które mogą kosztować więcej niż sam żuraw. Jeżeli posadzka na hali ma odpowiednią grubość i jest wykonana z betonu klasy B25 lub C25, można postawić żuraw na posadzce bez wylewania fundamentu, przy użyciu płyty pośredniej, która rozłoży siły działające na posadzkę pod żurawiem na większą powierzchnię.
9. Czy żuraw podlega pod Urząd Dozoru Technicznego?
10. Czy można na żuraw zdobyć dotacje z ZUS?
11. Jak często trzeba przeprowadzać konserwację żurawia?
12. Czy można zamówić żuraw pod kolor innych maszyn, które posiadamy na hali?


Pytania proszę kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.