magnet 3678982 960 720
Magnetyzm znany jest ludziom już od czasów starożytnych. Słowo magnes pochodzi od greckiego μαγνήτης λίθος (magnētēs lithos), co oznacza „kamień magnezowy“. Magnesia to region w starożytnej Grecji (dzisiejsza Manisa w Turcji), gdzie w czasach antycznych znaleziono złoża minerału znanego dzisiaj jako magnetyt. Do pierwszych znanych użytkowników kompasów magnetycznych zaliczano starożytnych chińskich żeglarzy.
 
Dzisiejsze statki i samoloty używają do nawigacji przede wszystkim nowoczesną elektronikę, pomimo to magnesy wraz z magnetyzmem służą dalej. Zastosowanie znajdują w wielu gałęziach przemysłu, na przykład w przemyśle elektrotechnicznym lub samochodowym, w hutnictwie czy też w przemyśle maszynowym.

Szczególnym obszarem, gdzie magnetyzm znajduje zastosowanie jest mocowanie i podnoszenie magnetyczne. Uchwyty magnetyczne to nowoczesne urządzenia, które podczas obróbki materiałów ferromagnetycznych z powodzeniem zastępują imadła, chwytaki mechaniczne lub inne akcesoria. Podczas manipulacji zastępują liny, łańcuchy lub zaciski. Ich wspólnym mianownikiem jest szybkość. Proces mocowania i zdejmowania obrabianych lub transportowanych przedmiotów trwa tylko chwilę. Ich szybkość przynosi oszczędności – uchwyty magnetyczne wyraźnie obniżają przestoje maszyn podczas pracy na obrabiarkach CNC. Uchwyt magnetyczny znajdzie zastosowanie nawet w operacjach, w których nie można użyć klasycznych imadeł lub chwytaków.
Dostęp do obrabianego przedmiotu możliwy jest z pięciu stron. Kolejną zaletą w przeciwieństwie do zacisków mechanicznych jest brak deformacji powierzchni przedmiotów obrabianych. Lista konkretnych czynności, w których magnes jest niezastąpiony, jest długa. Zaczyna się od mocowania elementów podczas frezowania, szlifowania płaszczyzn lub szlifowania kątowego na stołach sinusowych, toczenia oraz obróbki elektroerozyjnej. Kolejne pozycje na liście to pozycjonowanie podczas spawania, czy też manipulacja ze złomem, produktami stalowymi oraz dużymi spawanymi detalami. Lista kończy się na oddzielaniu metali od innych materiałów.
Dlaczego stosować właśnie magnesy marki WALMAG MAGNETICS
 
Firmę założył w roku 1897 Amerykanin Oakley S. Walker. Schyłek XIX wieku to złoty wiek rewolucji przemysłowej. Rewolucyjny był też pomysł, który rozsławił Walkera – wykorzystać magnetyzm podczas szlifowania stali. Firma Walker Magnetics zostaje pionierem w rozwoju magnetycznych systemów mocowania i podbija świat. Firma Walker Magnetics stara się poszukiwać i oferować nowe rozwiązania dostosowane do potrzeb i wymagań użytkowników.
Jej produkty zwiększają również efektywność Waszej produkcji. Dzięki długotrwałej tradycji i doświadczeniom możemy zaoferować produkty dostosowane do potrzeb naszych klientów. Oczywiście oferujemy również pełny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Podczas kryzysu w roku 2009, Amerykanie wycofują się ze swoich udziałów w czeskiej fabryce chwytaków magnetycznych, a udziały zostają przejęte przez dotychczasowy zarząd tej fabryki, aby kontynuować produkcję. Nazwa czeskiego producenta zostaje zmieniona na Walmag Magnetics Sro.
 
Oferowane przez nas produkty magnetyczne można podzielić na trzy podstawowe grupy, w zależności od formy zasilania, oraz grupę produktów służącą do demagnetyzacji obrobionych produktów.
Neodymowe Uchwyty Magnetyczne MAGNETICS
 
W neodymowych uchwytach magnetycznych można znaleźć silnie namagnesowane materiały, które dzięki odpowiedniemu ustawieniu potrafią mocować stal magnetyczną. W normalnych warunkach nie tracą swojej siły magnetycznej. Włączanie i wyłączanie systemu realizowane jest przez przesuwanie systemu wewnętrznego z magnesami trwałymi. Proces sterowany jest ręcznie za pomocą dźwigni.

Zalety trwałego systemu mocowania:

  • urządzenie nie jest zależne od energii elektrycznej,
  • użytkownik nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów eksploatacji.
  • łatwy montaż, możliwość szybkiego przemieszczenia uchwytu na inną maszynę według potrzeb,
  • trwały system magnetyczny nie wytwarza energii cieplnej, dzięki czemu nie dochodzi do deformacji cieplnych płyty magnetycznej lub przedmiotu obrabianego, umożliwiając tym samym bardziej precyzyjną obróbkę,
  • solidne wykonanie zapewniające długą żywotność bez potrzeby konserwacji,
  • 5 lat gwarancji pod warunkiem corocznej atestacji w naszym centrum atestacji w Polsce!

Wady trwałego systemu mocowania:

  • nie nadaje się jako rozwiązania dotyczące mocowania elementów o dużych wielkościach,
  • nie jest przeznaczony do mocowania zbyt ciężkich przedmiotów obrabianych,
  • przełącznik mechaniczny utrudnia jego zastosowanie w automatycznych liniach produkcyjnych.

Magnes neodymowy nie jest przeznaczony do obróbki przedmiotów przy temperaturze przekraczającej 80°C. Jednakże producent – firma Walmag stworzyła uchwyt magnetyczny w wersji specjalnej, przeznaczony do podnoszenia gorących detali, o temperaturze do 180°C, jest to NEOLIFT HOT, występujący w kilku nośnościach od 125 kg poprzez 250 kg, 500 kg, 1000 kg i 2000 kg.

Uchwyty neodymowe do podnoszenia

Uchwyty neodymowe do szlifowania powierzchni

NL 30 plneo 5leten jpg 637103600690000000

Systemy elektromagnetyczne
 
Pole magnetyczne w takich uchwytach wytwarzane jest przez działanie cewek zasilanych prądem stałym. Elektromagnesy można wyposażyć w jednostkę kontrolną, która umożliwia szybkie namagnesowanie oraz przede wszystkim łatwe rozmagnesowanie obrabianego przedmiotu.

Zalety systemu elektromagnetycznego:

  • w zależności od wielkości cewek elektromagnesy wytwarzają bardzo silne pole magnetyczne umożliwiające trwałe zamocowanie przedmiotu obrabianego.
  • elektromagnesy wytwarzają wysokie pole magnetyczne. Można więc bezpiecznie zamocować nawet elementy o nierównej powierzchni.
  • uchwyty można wyposażyć w nowoczesne systemy sterujące z płynną regulacją siły namagnesowania, które potrafią sterować cyklem rozmagnesowania.
  • możliwość wykonania uchwytu o jakimkolwiek rozmiarze przeznaczonego do mocowania elementów o różnych wielkościach.
  • sterowanie ręczne, automatyczne lub kombinacja obu.

Wady systemu elektromagnetycznego:

  • uchwyt trzeba ciągle utrzymywać pod napięciem.
  • ze względów bezpieczeństwa potrzebne jest podczas niektórych operacji zastosowanie rezerwowego źródła napięcia (akumulatorów).
  • cewki wewnątrz uchwytu wytwarzają pod napięciem energię cieplną, która może mieć negatywny wpływ na precyzyjność obróbki.

Przykładowe chwytaki elektromagnetyczne do podnoszenia blach

Przykładowe uchwyty elektromagnetyczne do obróbki detali na maszynach CNC

P1010003

Systemy magnetyczne elektropermanentne
 
Elektropermanentne systemy mocowania łączą w sobie technologie permanentne oraz elektropermanentne. Korzystają z cechy właściwej dla materiałów ferromagnetycznych, które przechodzą do stanu trwałego namagnesowania przez krótkie działanie silnego prądu stałego. W tym stanie nie potrzebują źródła zewnętrznego. Podczas rozmagnesowania do urządzenia doprowadzany jest prąd zmienny, który materiał ferromagnetyczny znowu rozmagnesuje. Prąd elektryczny potrzebny jest więc tylko do mocowania i zdejmowania obrabianego przedmiotu.

Korzyści elektropermanentnego systemu magnetycznego:
  • duża siła mocowania umożliwiająca uchwycenie przedmiotu nawet podczas ciężkich operacji frezowania.
  • wysoki poziom bezpieczeństwa – urządzenie nie jest zależne od energii elektrycznej. Zanik prądu nie zmienia stanu namagnesowania.
  • minimalne zużycie energii elektrycznej.
  • sterowanie uchwytu za pomocą jednostki sterującej dające możliwość zastosowania urządzenia w automatycznych liniach produkcyjnych.
  • w pozycji włączonej/wyłączonej nie dochodzi do zmiany temperatury.
  • nie dochodzi też do żadnych deformacji przedmiotów obrabianych spowodowanych różnicami temperatur, co oznacza, że urządzenie nie ma żadenego negatywnego wpływu na precyzję obróbki.
  • możliwość wykonania uchwytu o jakimkolwiek rozmiarze przeznaczonego do mocowania elementów o różnych wielkościach.

Wady elektropermanentnego systemu magnetycznego:

  • wyższa cena.
  • w przeciwieństwie do elektromagnesów odznacza się większą wrażliwością na lukę powietrzną między uchwytem a elementem mocowanym.


NEO EP 1 neoep jpg 637009406150000000

Demagnetyzacja
 
Niektóre materiały po ekspozycji na działanie pola magnetycznego utrzymują magnetyzm resztkowy - wszystko zależy od rozmiaru obrabianego przedmiotu oraz rodzaju materiału. W celu usunięcia tego niepożądanego magnetyzmu resztkowego przedmioty muszą być poddane działaniu zmiennego pola magnetycznego, które eliminuje go do najniższej możliwej wartości. Jeśli chodzi o duże elementy oraz obrabiane przedmioty, do demagnetyzacji można zastosować lekki demagnetyzer ręczny serii HD, który obsługuje się w prosty sposób i łatwo go przenieść. Oferujemy demagnetyzer ręczny w dwóch wykonaniach, w zależności od grubości i wymiarów obrabianego przedmiotu, który trzeba rozmagnesować. HD1 jest przeznaczony do mniejszych i cieńszych elementów, zaś HD2 do większych i grubszych obrabianych przedmiotów lub narzędzi.
 
W celu przedstawienia oferty prosimy o przesłanie na adres następujących danych:
 
  1. Nazwa firmy
  2. Rodzaj zastosowania: podnoszenie/chwytanie podczas obróbki/szlifowanie
  3. Gatunek stali
  4. Wielkość podnoszonego lub chwytanego detalu: Grubość materiału/długość/szerokość
  5. Rodzaj i typ maszyny, z którą chwytak magnetyczny ma pracować: Suwnica/żuraw/obrabiarka CNC/szlifierka stołowa itp.
  6. W przypadku pracy z suwnicą: udźwig suwnicy i masa detalu do podnoszenia
  7. Adres hali produkcyjnej i numer telefonu do osoby kontaktowej

Pytania proszę kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.